Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ευρωπαϊκή δράση e-twinning Φεβρουάριος -Μάρτιος 2015

Ευρωπαϊκή δράση e-twinning Φεβρουάριος -Μάρτιος 2015

66ο Γυμνάσιο Αθηνών

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΔΡΑΣΗ E-TWINNING

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ? ΜΑΡΤΙΟΣ 2015

Το πρότζεκτ θα έχει θέμα : «Nutrition and Health (Διατροφή κι υγεία)» και θα γίνει σε συνεργασία με το γυμνάσιο ITSC "Jacopo Nizzola" (Μιλάνο - Ιταλία). Θα διαρκέσει 2 μήνες (Φεβρουάριος ? Μάρτιος 2015) και θα συμμετάσχει το Α1 τμήμα του σχολείου μας. Τα παιδιά θα αναζητήσουν τη γνώση, θα δημιουργήσουν και θα ανταλλάξουν πληροφορίες και πολιτισμό  με τους Ιταλούς μαθητές στην αγγλική γλώσσα.

Σκοπός του έργο μας είναι:

1. Να δώσει στους μαθητές επιστημονικά εργαλεία για την αξία της διατροφής σε σχέση με την ατομική υγεία.

2. Να αντιληφθούν  πως η διατροφή και ο τρόπος ζωής μας είναι αλληλένδετα με την ψυχοσωματική ευεξία του ατόμου.

3. Να κατανοήσουν τι σημαίνει ισορροπημένη διατροφή και να διαμορφώσουν υγιείς διατροφικές συνήθειες.

4. Να μυηθούν στη συλλογική διαδικασία.

5. Να συγκρίνουν τις διατροφικές συνήθειές τους με εκείνες των Ιταλών μαθητών και να ανταλλάξουν ιδέες για βελτίωσή τους.

5. Να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας και ενεργούς συμμετοχής τους στην εκπαιδευτική διαδικασία.

6. Να αποκτήσουν νέες γνώσεις και να εξασκήσουν την αγγλική γλώσσα.

Θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι το e-twinning είναι μια ασφαλής πύλη, ελεγχόμενη από την Εθνική Υπηρεσία κάθε χώρας, η οποία ελέγχει και εγκρίνει την πορεία του έργου.

ΟΜΑΔΑ E-TWINNING